Call of Juarez Gunslinger

Call of Juarez Gunslinger

Abilene, Kanzas, 1910 godina. Tekovine sveopšte industrijalizacije su vidljive na svakom koraku. Sreću se prve "kočije bez konja" na ulicama. Jedna takva umalo da pregazi ostarelog kauboja na konju koji je u čudu posmatrao šta je to projurilo čak "30 na sat" pored njega. Klimnuvši glavom, produžio je do obližnjeg saluna a konja "parkirao" ispred. Sve je počelo tako što je zatražio par informacija a nastavilo se pražnjenjem čaša viskija i prepričavanjem dogodovština nekolicini slušalaca koji su se tu zatekli. Ostareli kauboj je ni manje ni više do legendarni lovac na ucene po imenu Silas Grivs. Od onih koji su se zainteresovali za Silasova pripovedanja su barmen Ben, omladinac Dvajt koji je upravo pročitao novelu baziranu po Silasovom životu i delu, prsata konobarica itd... Ispostaviće se na kraju da je Dvajt zapravo mladi Dvajt D. Ajzenhauer.



Silas kreće sa svojom pričom i samo pripovedanje je neverovatno komično sa gomilom krajne sumnjivih tvrdnji. Podrazumeva se da vi treba njegova pripovedanja da "odigrate". Njegove verzije priče su često nepovezane i vrlo često će ga Dvajt ispravljati što će značiti da ćete neke deonice ponavljati. Recimo, kreće u priču o obračunu sa gomilom odmetnika da bi u jednom trenutku počeo da priča kako se jedva odbranio (zapravo vi) od indijanaca. Na Dvajtovu sugestiju da su "valjda bili odmetnici" Silas se vraća u priči pa kreće ponovo. To u prevodu znači da i vi iste deonice igrate ponovo ali ovaj put protiv odmetnika. Uglavnom, ispostaviće se prema Silasu da je on zaslužan što su svi "viđeniji" negativci Divljeg Zapada završili pod zemljom. Iako takvih činjenica nema nigde, pa čak ni u noveli koju Dvajt često Silasu potura pod nos. Barmen će vrlo često ubacivati packe kako je Silas zapravo jedna matora protuva koja je sve izmislila ne bi li dobila koje besplatno piće više.

Da li je?



Techland je sa Kartelom hteo radikalne promene i prošao kako je prošao. Prva dva CoJ su toliko dobro prošla kod igrača i kritike tako da je Kartel dočekan na nož. Srećom po njih, a i nas, vratili su se korenima. Gunslinger je pravi pravcati vestern kakav smo (mi starji) gutali kroz filmove sa Džonom Vejnom, Klintom Istvudom i stripove LMS i ZS. Kao neko ko je odrastao igrajući se napolju kauboja i indijanaca igru sam jedva dočekao. Novi CoJ je šuter u kome ćete ukrstiti koltove i vinčesterke sa kaubojima i indijancima po svim slikovitim predelima Divljeg Zapada. Osim po prostranim prerijama, što je svakako minus ali i verovatno posledica ograničenja motora, iako nove verzije 5. Sve drugo je to: prašnjavi gradići, pljačka banke, obračuni po planinskim vencima, pećinama, rudnicima, vozovima itd. I zvezda večeri: dvoboj.



Grafika nije baš sam vrh ponude. Aktuelni naslovi nude više ali daleko da grafika nešto puno zaostaje. Samo želim da kažem da je trebala biti bolja. To se da primetiti samo u retkim trenucima između pljuštanja kiše olova. Zato su modeli oružja fenomenalni. Pogotovo kasnije kada se dočepate graviranih primeraka. Od oružja tu je nekoliko modela revolvera, pušaka, zatim getling i dinamit za koji je Silas par puta napomenuo da nosi da mu se nađe!?



Glasovna gluma je zadovoljavajuća. Tu je onaj pravi naglasak kakav bi čuli od Džona Vejna. Zvuk na 5.1 sistemu radi posao a interesantno je da su poljaci u igru ubacili onaj čuveni zvuk zujanja i rikošetiranja olovnih zrna pored ušiju. U pitanju je poseban zvuk zrna koja nisu putovala pravo, već su se obrtala u vazduhu kao posledica neolučenih cevi. Poslednji put sam ga čuo pre sto godina u kaubojcima. Svaka čast.



Igra poseduje mini-rpg sistem. U suštini vi ne treba ništa drugo da radite osim da tamanite sve što vam istrči pred kolt. Samo što biste to trebali da radite brže i preciznije. Naime, headshot se ne vrednuje kao pogodak u nogu. Poene skupljate i tako što gađate burad sa eksplozivom i sl. a treba dodati da se vezane eliminacije pretvaraju u kombo poene (puta množitelj). Ti poeni se pretvaraju u exp poene koje trošite u tri grane koje su stilizovane kao burenca revolvera. U svakom slučaju veoma je teško u prvom prelasku otključati sva tri kompletna drveta (u ovom slučaju burenceta). Sve veštine i nadogradnje i te kako imaju odraza na samu igru. Jedna od bitnijih veština koju dobijate na početku je da "osetite" nagetse. To su skriveni predmeti koji otvaraju karte sa istorijskim činjenicama o ličnostima i bitnijim stvarima o Divljem Zapadu.



Dvoboj je podignut na stepenik više u odnosu na Bound in Blood iako je u isto vreme postao lakši, rekao bih. Ili sam ja to već oguglao na sve. Pri kraju svake deonice vas čeka neka manje-više istorijska ličnost za koji Silas tvrdi da knjige nemaju pojma i da je on taj koji je istoj pokazao da je brži. U suštini, treba održati fokus na protivniku prateći ga mišom a pritom podesiti ruku dovoljno blizu revolvera. Kada se začuje disanje treba biti spreman i biti brži. Ukoliko potegnete oružje posle protivnika dobijate više poena za častan dvoboj a ukoliko ne sačekate da ovaj posegne za oružjem već to uradite vi, dobijate nečastan dvoboj i manje poena.



Igra je u mnogome skriptovana. Uglavnom veoma dobro ali ima i par nelogičnih propusta. Recimo, napušteni rudnik. U jednom trenutku ulazite u proširenje u kome se nalazi na desetine buradi baruta i čuje se Silasov komentar kako pored sve muke još mora da pazi u šta puca. Podrazumeva se da svaki promašaj dovodi do lančane eksplozije i game overa. To se naravno ne odnosi na odmetnike koji samo roštiljaju ali očigledno njihovi meci ne mogu probušiti drveno bure. Sve do pomenute skripte kada sve leti u vazduh a Silas bude primoran da trči koliko ga noge nose. Ili kada treba da razminira ogroman drveni most. Fora je da se što pre deaktiviraju štapini dinamita na nekoliko mesta pošto mogu da sruše most ali to što će Silas da baci brdo dinamita ka odmetnicima na tom istom mostu nema veze. Ili što će da puca u gomilu buradi sa barutom (za koje mi nije jasno šta traže tu).



U igru je ugrađeno par novina. Prva je već viđeni bullet time koji je ovde lepo postavljen i uglavnom je dobar da se Silas reši veće grupe odmetnika koji ga okruže a pri tom da se dopuni skala života. Zatim neka vrsta dodge efekta koji će se ponekad i sam aktivirati. U prevodu u usporenom vremenu potrebno je se pomeriti u suprotnu stranu od metka koji upravo proleće pored Silasa.



Gunslinger je Techlandov povratak korenima iako nema nikakvih dodirnih tačaka sa braćom McCall osim u par referenci. "Igrajući" pripovedanja jednog ostarelog revolveraša me je vratilo u vreme Zagora, Teksa Vilera i drugih junaka nekih mojih prošlih vremena. I iako je igra relativno kratka imate sve moje preporuke da je odigrate.

"See him running? Bonus points. Long shot? Bonus points! Shot him off a building?! ... Well no points, but it looks damn fine."

Gamer ITstreet
rating
9/10

 
  Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn

Baš nam vaš komentar fali

Vaša mejl adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su obeležena sa *

Blog podržava gravatare kao lični potpis

HTML kod nije dozvoljen

Komentar je ograničen na 600 karaktera


Nema postavljenih poruka. Budite prvi koji će postaviti poruku.